Naprawa gotówkowa czy bezgotówkowa - co wybrać?
- Szczegóły
Kolizja na drodze zwykle wiąże się ze sporym stresem. W takiej sytuacji najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo uczestników zdarzenia i innych uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce wypadku, a w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe. Gdy emocje nieco opadną, przychodzi czas na likwidację szkody komunikacyjnej. W takich przypadkach kierowcy często zastanawiają się, czy lepiej zdecydować się na naprawę gotówkową, czy może bezgotówkową. Podpowiadamy, czym się różnią i która jest korzystniejsza.
Kiedy warto wziąć pod uwagę naprawę bezgotówkową?
Właściciele pojazdów, których czeka likwidacja szkód komunikacyjnych, często zastanawiają się, jaka forma naprawy będzie dla nich bardziej opłacalna. Poprzez bezgotówkową likwidację szkody należy rozumieć upoważnienie warsztatu samochodowego do prowadzenia procesu szkodowego i rozliczania kosztów naprawy z ubezpieczycielem. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, ponieważ właściciel pojazdu właściwie nie uczestniczy w całym procesie, natomiast wypłata odszkodowania zwykle odbywa się na podstawie faktur.
Taka forma likwidacji szkody zwykle opłaca się w przypadku wielu elementów do naprawienia oraz droższych aut. Warto wspomnieć, że naprawa bezgotówkowa nie zawsze może być darmowa, ponieważ koszty naprawy są obliczane na podstawie stawek za roboczogodziny przyjętych dla danego regionu, natomiast wycena elementów opiera się na systemach wycen części zamiennych i materiałów. W praktyce może okazać się, że właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić.
Na czym polega gotówkowa likwidacja szkody?
Drugą możliwością w przypadku konieczności napraw blacharskich czy mechanicznych po wypadku jest naprawa gotówkowa. Takie rozwiązanie polega na tym, że kierowca otrzymuje pieniądze na konto po oględzinach pojazdu przez ubezpieczyciela i stworzeniu wyceny. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się osoby, których auta nie stwarzają zagrożenia podczas jazdy i nierzadko rezygnują z naprawy (co do zasady organizują ją we własnym zakresie), albo wybierają mniejszy zakres prac. Zaletą naprawy gotówkowej jest szybsza decyzja o odszkodowaniu. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie w przypadku niewielkich uszkodzeń czy starszych samochodów.