Jak prawidłowo polerować lakier samochodowy?
- Szczegóły
Wygląd auta w największym stopniu zależy od tego, w jaki sposób zaprojektowano jego nadwozie oraz jaki rodzaj lakieru został na nim ułożony. Ogromny wpływ na uzyskany efekt wizualny ma również stan powłoki lakierniczej, która z czasem ulega zmatowieniu i nie odbija światła z wcześniejszą intensywnością. Na szczęście istnieją technologie, które umożliwiają przywrócenie karoserii dawnego blasku bez naprawy lakierniczej. Można to osiągnąć za sprawą odpowiedniego polerowania lakieru samochodowego, które wykonuje się w ramach tzw. detailingu. Przekonajmy się, dlaczego technika ta jest skuteczna i sprawdźmy, w jaki sposób się z niej korzysta.
Dlaczego dobry stan lakieru jest ważny?
Lakier samochodowy to powłoka zabezpieczająca blachy karoserii przed działaniem korozji, a jednocześnie zapewniająca autu atrakcyjny wygląd. Składa się z wielu kolejno nakładanych warstw, które przylegają do poszczególnych paneli, oferując identyczny odcień. Podstawą dla uzyskania odpowiedniego efektu jest użycie właściwego lakieru bazowego umieszczanego na lakierze podkładowym, który zapewnia właściwą przyczepność. Lakier bazowy jest odpowiedzialny za konkretny kolor, a jego blask jest osiągany za sprawą lakieru bezbarwnego nakładanego na jego powierzchnię. Ponieważ ma on chronić przed czynnikami zewnętrznymi jego warstwa jest stosunkowo gruba. W trakcie eksploatacji na zewnętrznej warstwie lakieru pojawiają się zarysowania, które powodują załamywanie się światła i zmniejszają ilość odbijanych promieni, co przekłada się na brak połysku. Można sobie z tym poradzić, wykonując prawidłowe polerowanie.
Jak poleruje się lakier?
Lakier poleruje się przy wykorzystaniu pasty polerskiej o właściwościach ściernych, które pozwalają na usuwanie części powłoki z rozmaitą intensywnością. Jest ona rozprowadzana z użyciem specjalnych padów i elektrycznej polerki z obrotową tarczą. Polerka jest prowadzona ruchami poprzecznymi oraz wzdłużnymi, co pozwala na usunięcie warstwy lakieru o niewielkiej, lecz równomiernej grubości. Ważny jest nie tylko rodzaj używanego specyfiku, ale także sposób jego nanoszenia. Wymaga to jednak dużego doświadczenia i staranności.